Komunikacja
i powiadamianie
Podstawowym zadaniem skutecznego systemu alarmowego jest powiadomienie o wykryciu zagrożenia. Z tego właśnie powodu urządzenia z grupy „komunikacja i powiadamianie” pełnią bardzo istotną rolę w systemie, niezależnie od wykorzystywanej technologii.
Szerokie możliwości zastosowania pozwalają m.in. efektywne powiadamianie osób zainteresowanych zaistniałym zdarzeniem, przekazywanie informacji do firmy realizującej ochronę fizyczną, jak również na zdalną konfigurację i zarządzanie systemem alarmowym, a także sterowanie elementami automatyki budynkowej.


Agencje ochrony

Osoby prywatne

Firmy
Komunikacja za pośrednictwem
sieci komórkowych
Moduły wyposażone w telefony komórkowe, zapewniają komunikację nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci Ethernet – wystarczy zasięg sieci komórkowej.
GPRS-A LTE

Uniwersalna konstrukcja tych modułów sprawia, że mogą one współpracować praktycznie z każdą centralą alarmową, dowolnego producenta. Potrafią także pracować autonomicznie np. przy nadzorowaniu procesów automatyki w lokalizacjach, które nie wymagają instalacji systemu alarmowego.
Monitoring
Komunikacja z wykorzystaniem sieci komórkowych może służyć do realizacji monitoringu alarmowego, poprzez przekazywanie danych o stanie systemu do stacji monitorujących firm zajmujących się ochroną. Może to być realizowane na kilka sposobów: torem głosowym, wiadomościami SMS lub transmisją danych z wykorzystaniem protokołów TCP/UDP.

Powiadamianie
W zakresie powiadamiania osobistego, oprócz zwykłych połączeń telefonicznych z monitami głosowymi, doskonale sprawdzają się wiadomości SMS oraz komunikaty PUSH realizowane na urządzeniach mobilnych. Za ich pośrednictwem moduły mogą przekazywać zwięzłe, jednoznaczne informacje o najważniejszych zdarzeniach w systemie.

Zdalne sterowanie
Każdy z modułów posiada grupę wyjść sterowalnych, przy pomocy których można kierować pracą systemu alarmowego oraz realizować funkcje automatyki: sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy bramami. Uruchamianie poszczególnych akcji może być wyzwalane na kilka sposobów, m.in. poprzez wysłanie wiadomości: SMS, z aplikacji mobilnej, programu konfiguracyjnego lub z wykorzystaniem usługi CLIP.
Sprawdź aplikację GX CONTROL
Mobilny dostęp
Moduły GSM-X, GSM-X LTE, GPRS-A oraz GPRS-A LTE mogą być obsługiwane zdalnie poprzez aplikację GX CONTROL na urządzenia mobilne.
Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie umożliwiające sterowanie i natychmiastową weryfikację stanu komunikatorów, z dowolnego miejsca na świecie. Natomiast do ich konfiguracji służy, wyposażony w intuicyjny interfejs, program GX Soft.


Witaj w erze IoT
Uniwersalne moduły monitorujące GPRS-A LTE i GPRS-A, poza podstawowymi funkcjami komunikacyjnymi, mogą służyć do monitorowania parametrów z dołączonych czujników analogowych i cyfrowych. Zgodnie z ideą Internetu Rzeczy (IoT), dane te mogą być na bieżąco przesyłane dalej z wykorzystaniem otwartych protokołów komunikacyjnych – do wykorzystania w bazach danych, raportach, wizualizacjach itp.
GPRS-A
INTEGRA 256 Plus + GSM-X LTE + GSM-X-ETH
Dual Path Reporting
Uniwersalne moduły komunikacyjne GSM-X LTE i GSM-X oferują szereg innych możliwości.
W przypadku awarii analogowej sieci telefonicznej użyją sieci komórkowej jako zapasowego toru łączności. Mogą pełnić rolę tzw. „bramki GSM” lub dawać zdalny dostęp do konfiguracji (DLOADX) i zarządzania (GUARDX) central INTEGRA i INTEGRA Plus.
Podczas współpracy z dedykowanym modułem: GSM-X-ETH (ethernetowym) albo GSM-X-PSTN (telefonicznym), mogą prowadzić niezwykle skuteczny monitoring Dual Path Reporting. Wykorzystują wówczas, obok sieci komórkowej, alternatywny tor transmisji: sieć Ethernet albo analogową sieć telefoniczną PSTN.
Moduły komunikacyjne dla central INTEGRA i INTEGRA Plus
INT-GSM LTE i INT-GSM to moduły umożliwiające centralom serii INTEGRA i INTEGRA Plus komunikację przez sieć komórkową.
Dzięki nim możliwe jest zdalne sterowanie systemem alarmowym z wykorzystaniem aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL, wiadomości SMS lub usługi CLIP. Mogą powiadamiać wskazane osoby o wybranych zdarzeniach w systemie, a także przesyłać kody zdarzeń do stacji monitorujących.
Współpracują z modułem ethernetowym ETHM-1 Plus – sieć komórkowa jest wówczas zapasowym torem łączności dla sieci Ethernet. Duet ETHM-1 Plus + INT-GSM LTE/INT-GSM może realizować monitoring dwutorowy - Dual Path Reporting - z określeniem priorytetu torów monitorowania zdarzeń (Ethernet/dane komórkowe/SMS).
Moduły INT-GSM LTE i INT-GSM zapewniają także zdalny dostęp do konfiguracji (DLOADX) i zarządzania (GUARDX) systemem alarmowym.

ETHM-1 Plus + ETHM-2
Szerokie możliwości w dziedzinie komunikacji oferują komunikatory ethernetowe (pracujące w sieci Ethernet). Pozwalają one nie tylko sprawnie przekazywać informacje do stacji monitorującej, ale mogą także realizować dodatkowe funkcje.


Za ich pomocą możliwe jest np. zdalne sterowanie i zarządzanie systemem z użyciem laptopa czy smartfona. Komunikatory takie pozwalają także na powiadamianie z użyciem wiadomości e-mail. Dzięki tej opcji zainteresowani użytkownicy otrzymują informacje o bieżących zdarzeniach w systemie.

W przypadku systemów bazujących na centralach z rodziny INTEGRA i INTEGRA Plus, z dołączonym modułem ETHM-1 Plus możliwe jest zdalne programowanie central przez sieć Internet, za pomocą dedykowanego oprogramowania DLOADX.
Moduł ten pozwala również na zdalne zarządzanie systemem, z poziomu oprogramowania GUARDX oraz aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL
DLOADX + GUARDX

Gdy zajdzie konieczność scentralizowanego administrowania wieloma systemami bazującymi na tych centralach, komunikacja z użyciem ETHM-1 Plus lub INT-GSM umożliwia wykorzystanie oprogramowania integrującego INTEGRUM. Możliwe jest także przeprowadzenie integracji takich systemów alarmowych z zaawansowanym systemem kontroli dostępu ACCO NET.

Najprostszymi urządzeniami, z punktu widzenia zastosowanej technologii, są te, które wykorzystują naziemną, przewodową linię telefoniczną.
Zapewniają możliwość realizacji wszystkich podstawowych funkcji. Począwszy od powiadamiania głosowego, poprzez realizację monitoringu w różnych formatach.
W przypadku większości central alarmowych firmy SATEL, komunikatory tego typu stanowią integralną część centrali dzięki czemu można korzystać
z oferowanych przez nie możliwości bez stosowania dodatkowych urządzeń.
Dialer DT-1

Funkcjonalność niektórych central z komunikatorami telefonicznymi może być rozszerzana za pomocą dodatkowych modułów. Jednymi z najbardziej popularnych są syntezery mowy, których zadaniem jest odtwarzanie komunikatu głosowego informującego użytkownika o wybranym zdarzeniu w systemie.
Syntezer mowy SM-2

W ofercie dostępne są również moduły umożliwiające interaktywne sterowanie systemem za pomocą menu głosowego. tym przypadku, podobnie jak w popularnych systemach infolinii, żądaną opcję można wybrać za pomocą klawiszy telefonu.
Moduł głosowy INT-VG

